História klubu

Benet Lawn-tennis club Bytča vznikol v roku 2003. Zakladateľmi boli Ing. Peter Beňadik a jeho dvaja synovia Jan a Peter, tenisoví nadšenci z Považskej Bystrice s bohatými hráčskymi, trénerskými, rozhodcovskými a funkcionárskymi skúsenosťami.

Hlavným cieľom novovznikajúceho klubu bolo vybudovanie tenisového areálu s tromi tenisovými dvorcami, zorganizovanie tenisovej prípravky a naštartovanie súťažného tenisu detí a mládeže v meste Bytča. 11. novembra 2003 prípravný výbor v zložení Ing. Peter Beňadik, Jan Beňadik a Peter Beňadik ml. schválil návrh stanov a odoslal ich na zaregistrovanie. Benet LTC bol zaregistrovaný ako občianske združenie na MV SR v decembri 2003.

Mini_liga_deti_2006Športová činnosť klubu sa naplno rozbehla v septembri roku 2005. V skromných podmienkach sa zorganizovala tenisová prípravka pre deti od 6 do 9 rokov. Deti sa pod vedením kvalifikovaných trénerov zoznamovali so základmi bieleho športu. Prvý úspech nenechal na seba dlho čakať. Benet LTC na jar 2006 zvíťazil v súťaži družstiev Mini liga do 9 rokov. Družstvo v zložení Matej Ďurajka, Adrián Majerčík, Martin Harciník a Katka Mikolášová sa stalo najlepším tímom v stredoslovenskom regióne (foto 1). Po prvom klubovom úspechu sa organizovala ďalšia tenisová prípravka (jar 2006). V našom klube sme privítali nových členov v detskej kategórii.

Začiatky tenisového klubu boli veľmi ťažké. Zabezpečovanie tenisovej prípravy, budovanie hráčskej základne a naštartovanie klubového života sa ukázalo veľmi problematické v stávajúcich podmienkach. Benet LTC už od svojho vzniku (v roku 2003) sa pokúšal o vybudovanie tenisového areálu s tromi tenisovými dvorcami. Pre zimnú sezónu bola pripravená nafukovacia hala, ktorou klub disponoval a mala pokryť všetky dvorce. Budúci areál mal slúžiť pre deti a mládež mesta Bytča, pre ich pravidelnú športovú prípravu počas celého roka, pre organizovanie celoštátnych turnajov a súťaží družstiev. Po nesplnených sľuboch kompetentných a neustáleho odsúvania vysporiadania pozemkov sa Benet LTC rozhodol pre riešenie situácie v lete roku 2007 (foto 2).

Budovanie_noveho_arealu_2007Vybudovaním areálu s dvoma tenisovými dvorcami Benet LTC aspoň čiastočne pokryl zvyšujúci sa záujem detí v meste Bytča o súťažný tenis. V novovybudovanom tenisovom areáli sa na jar 2008 uskutočnila v poradí tretia tenisová prípravka a 30. augusta zorganizoval náš klub prvý celoštátny turnaj mladších žiakov pod názvom Benet Cup 2008. Turnaja sa zúčastnilo 18 hráčov z celého Slovenska. Víťazom sa stal Radovan Belák z Kysuckého Nového Mesta. Tenisový klub organizovaním prípraviek a celoštátnych turnajov v novom areáli začal postupne napĺňať svoje ciele, ktoré si stanovil pri svojom vzniku.

Ďalším krokom sa stala snaha o vytvorenie stabilného trénerského tímu a skvalitnenie tréningového procesu mladých tenistov. V začiatkoch trénoval v klube jeden zo zakladajúcich členov Mgr. Jan Beňadik. Bývalý tenista a hádzanár je v súčasnosti známy ako profesionálny tréner hádzanej. V roku 2008 začal náš klub spolupracovať s kondičným trénerom Mgr. Milanom Laurenčíkom. Bývalý výborný atlét a súčasný slovenský reprezentačný tréner atlétov do 17 rokov, ktorý mal dlhoročné skúsenosti s trénovaním tenistov, nám začal významne pomáhať s pohybovou prípravou a výchovou mladých tenistov. S tenisovými tréningami najmenších nám vypomáhala aj Lenka Mináriková, bývalá hráčka Sparty Považská Bystrica.

Mini_Davis_Cup_2011Systematická práca s deťmi nenechala na seba dlho čakať a dostavili sa prvé úspechy. Klub reprezentovali na celoštátnej úrovni Marek Ščamba, ktorý v roku 2010 vyhral domáci celoštátny turnaj mladších žiakov, ale aj Dominika Gaňová. V detských kategóriách sme sa zaradili medzi najúspešnejšie tenisové kluby na strednom Slovensku. V sezóne 2010 a 2011 sme získali prvé a tretie miesto na turnaji s názvom Mini Davis Cup a Fed Cup do 7 rokov v Slovenskej Ľupči (reprezentovali nás Miško Čurlej, Ivko Verčík a Tomáško Bologa – foto 3). Jedným z najlepších hráčov na Slovensku sa v ročníku 2004 stal Miško Čurlej. V sezóne 2012 vyhral hráč Benet LTC celoštátny turnaj v Bytči a v nasledujúcej sezóne zvíťazil na dvoch turnajoch v Českej republike za účasti slovenských, českých a poľských tenistov.

Prvou „lastovičkou“ v kategórii dospelých sa v roku 2012 stalo nominovanie družstva mužov do súťaže Stredoslovenského regiónu. Tím tvorený Michalom Kubalom, Jozefom Masiarikom, Eduardom Sirotným, Matejom Ďurajkom a Petrom Beňadikom ml. sa predstavil ako nováčik v najnižšej III. triede.

OcenenieNáš klub oslávil v roku 2013 desiate výročie vzniku. Podarilo sa vybudovať stabilný tenisový klub s prvými úspechmi v detskej kategórii. Benet LTC pravidelne organizuje celoštátne turnaje a zúčastňuje sa súťaže družstiev. Dlhoročná práca predsedu klubu Ing. Petra Beňadika bola ocenená na zasadaní kongresu Slovenského tenisového zväzu v roku 2010, keď si z rúk  prezidenta STZ prevzal Cenu za rozvoj tenisu (foto 4 – stz.sk).

Veríme, že v nasledujúcich desiatich rokoch sa náš klub posunie ešte vyššie a naše veľké úspechy ešte len prídu.